Home » Basketball Champions League Qualification Rounds hosts announced

Basketball Champions League Qualification Rounds hosts announced

by TLD

Following a high number of qualitative applications, the Basketball Champions League is pleased to announce TFT Skopje (MKD), Unicaja (ESP), SL Benfica (POR), and FMP Meridian (SRB) as hosts for the Qualification Round Tournaments taking place in September. These four tournaments will determine the last four spots in the Regular Season of BCL’s seventh season.

The group hosts will be as follows:

Qualification Round Tournament 1 (Group A) – Skopje, MKD – Boris Trajkovski Sports Center

Game days: 21, 23 & 25 September 2022
Participating Clubs: Fribourg Olympic (SUI), Tofas Bursa (TUR), CSO Voluntari (ROU), Leicester Riders (GBR), NINERS Chemnitz (GER), TFT Skopje (MKD)

Quarter-Final 1: Leicester Riders vs. CSO Voluntari
Quarter-Final 2: TFT Skopje vs NINERS Chemnitz

Semi-Final 1: Tofas Bursa vs. Winner of Leicester Riders/CSO Voluntari
Semi-Final 2: Fribourg Olympic vs Winner of TFT Skopje/NINERS Chemnitz

Final: Winner SF1 – Winner SF2

Qualification Round Tournament 2 (Group G) – Malaga,  ESP – Palacio De Deportes José María Martín Carpena

Game days: 21, 23 & 25 September 2022
Participating Clubs: Karhu Kauhajoki (FIN), Unicaja (ESP), Egis Kormend (HUN), Heroes Den Bosch (NED), Patrioti Levice (SVK), Siauliai (LTU)

Quarter-Final 1: Heroes Den Bosch vs Siauliai
Quarter-Final 2: Patrioti Levice vs. Egis Kormend

Semi-Final 1: Unicaja vs Winner of Heroes Den Bosch/Siauliai
Semi-Final 2: Karhu Kauhajoki vs Winner of Patrioti Levice/Egis Kormend

Final: Winner SF1 – Winner SF2

Qualification Round Tournament 3 (Group F) – Lisbon, POR – Pavilhão Fidelidade

Game days: 21, 23 & 25 September 2022
Participating Clubs: Brose Bamberg (GER), Keravnos (CYP), Budivelnyk (UKR), Golden Eagle Ylli (KOS), Norrköping Dolphins (SWE), SL Benfica (POR)

Quarter-Final 1: Norrköping Dolphins vs Budivelnyk
Quarter-Final 2: Golden Eagle Ylli vs SL Benfica

Semi-Final 1: Brose Bamberg vs Winner of Norrköping Dolphins/Budivelnyk
Semi-Final 2: Keravnos vs Winner of Golden Eagle Ylli/SL Benfica

Final: Winner SF1 – Winner SF2

Qualification Round Tournament 4 (Group E) – Belgrade, SRB – Aleksandar Nikolić Hall

Game days: 21, 23 & 25 September 2022
Participating Clubs: Bakken Bears (DEN), Opava (CZE), FMP Meridian (SRB), Parnu Sadam (EST), Rio Breogan (ESP), Swans Gmunden (AUT)

Quarter-Final 1: Swans Gmunden vs Parnu Sadam 
Quarter-Final 2: FMP Meridian vs Rio Breogan

Semi-Final 1: Bakken Bears vs Winner of Swans Gmunden/Parnu Sadam
Semi-Final 2: Opava vs Winner of FMP Meridian/Rio Breogan

Final: Winner SF1 – Winner SF2

The four winners of the Qualification Round tournaments will qualify for the Regular Season, joining the 28 directly qualified teams.

Tip-off times will be determined at a later stage.

Source link

You may also like